.

اولین آئین اهداء چکش زرین عدالت

همایشهمزمان با برگزاری بزرگترین اجتماع افتخار آفرینان عرصه عدالت کانون های وکلای سراسر کشور در مشهد، چکش زرین عدالت به دکتر سید محمود کاشانی فرزند آیت الله کاشانی و از افتخارآفرینان عرصه حقوق و وکالت اهدا شد.
دکتر سیدمحمود کاشانی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع وکلا، قضات، کارشناسان و سردفتران دادگستری سراسری کشور با بیان اینکه در سال گذشته 14 میلیون پرونده قضایی وارد دستگاه قضا شده است، گفت: این تعداد پرونده قضایی هزینه سنگینی را به بودجه عمومی کشور تحمیل می‌کند، لذا امروز به قوانین پیشرفته در حوزه حقوقی کشور نیاز داریم.
وی با تأکید بر این مطلب که باید حقوقدانان ایرانی بتوانند پرچم حکومت قانونی را در کشور به اهتزاز دربیاورند، خاطرنشان کرد: اکنون در کشور ما قوانین حقوقی ۷۵ سال قبل اجرا می‌شود که در برخی موارد نیازمند تغییراتی از سوی نهادهای قانون ی هستیم و باید وکلا و حقوق‌داران پرچم‌داران عدالت باشند.
وی با اشاره به پیام مرحوم آیت‌الله کاشانی در دی‌ماه سال 1301 گفت: در این پیام آمده بود که قدرت دولت‌ها در احترام به قانون است و همه باید در برابر عظمت آن زانو بزنند.
در ادامه این همایش رئیس شعبه 13 دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری با اشاره به تناسب بین توسعه‌یافتگی و درجه فرهنگی یک جامعه گفت: همه کارشناسان در این زمینه اتفاق نظر دارند که بین توسعه‌یافتگی و درجه‌فرهنگی یک جامعه یک تناسب مستقیم وجود دارد و تجربه بشری و همچنین ‌وضعیت موجود در دنیا نیز همین موضوع را اثبات می‌کنند.
رضا واحدی افزود: پیشرفت و ‌توسعه در حوزه ‌تجربی نیازمند یک بستر صحیح و متعالی فرهنگی است و بشر بر اثر پیشرفت بدون ‌فرهنگ، به جنگ و خونریزی می رسد. وی افزود: وقتی به تاریخ بعثت پیامبران نگاه می‌کنیم آنها هم خود را مدعی انقلاب فرهنگی دانستند لذا افرادی که در عرصه فرهنگ فعالیت می‌کنند باید توجه‌کنند که وظیفه بسیار مهمی را بر دوش دارند. تسلط به علم حقوق راه حراست از حق مردم واحدی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در میان رشته علوم انسانی، حقوق بیشترین امتیاز را داراست زیرا برای این دنیای پیچیده حقوق عمومی راهگشا است و ما در حوزه قانون خوشبختانه قوی و موثر هستیم.
وی با اشاره به اصل ۱۷۲ قانون اساسی گفت: صراحتاً در این قانون آمده است که قضات مکلفند آیین‌نامه ها و دستورالعمل های خلاف قانون دولت را اجرا نکنند و هر فردی می تواند ابطال این مصوبات را از دیوان عدالت‌اداری درخواست کند. همچنین اصل ۱۷۳ قانون وجود دارد تا به شکایات مردم علیه دولت مردان و حاکمیت رسیدگی شود، حقوقدانان باید از این دو اصل قانون اساسی حراست کرده و راه آن تسلط به علم حقوق است.
واحدی خاطرنشان کرد: وکیل و قاضی مانند سربازی است که گاهی باید سینه خود را در مقابل گلوله سپر کند و باید به این نکته توجه کرد که هدف در این کار نباید پول باشد بلکه مسیر نهایی قضاوت و وکالت احقاق حق مردم است.
تخصص‌گرایی و کار گروهی در حقوق شکل‌نگرفته است دبیر اتاق فکر موسسه حقوقی دهکده سفید در جمع افتخارآفرینان عرصه عدالت اظهار داشت: پایتخت معنوی ایران امروزه پایتخت آزمون وکالت نیز است و علت آن‌هم نتایج افتخارآمیزی است که تمام دانشجویان این رشته رقم می‌زنند.
مجید قاضی‌زاده با انتقاد از این‌که در حقوق قاعده تخصص گرایی رعایت نمی‌شود، گفت: مشاهده می‌شود که بیشتر وکلا انواع و اقسام پروندها را قبول و مشاوره در موضوعات مختلف می دهند و این یعنی اینکه هنوز تخصص گرایی در حوزه حقوق جدی گرفته ‌نشده است. این استاد حقوق جزا و جرمشناسی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از 14 میلیون پرونده حقوقی وارد دستگاه های قضایی شده است، اذعان داشت: جمع کثیری از خانواده های ایرانی دارای پرونده قضایی هستند از این رو نیاز است که ارتباط افراد حقوقی با غیر حقوقی پیوند عمیق تری داشته باشند. وی با بیان اینکه پیش گیری بهتر از چاره جویی است، گفت: حجم عظیمی از مشکلات حقوقی مردم ناشی از عدم شناخت حق و تکلیف است، و معتقدیم با آسیب شناسی رخدادهای حقوقی و پیش بینی راه کارهایی قبل از ایجاد اختلافات می توان صلح و آرامش را در جامعه نهادینه کرد.
قاضی‌زاده افزود: ساختارسازی حقوق مهمترین رسالت دهکده سفید است لذا اگر بتوانیم ساختارسازی در حوزه حقوق را به اوج برسانیم و این موضوع را به حوزه‌های دیگر وارد کنیم، بخش های مختلف اجتماع به یک نظامی مندی مناسبی خواهند رسید و بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.
یادآور می شود؛ در بزرگ‌ترین اجتماع حقوقی کشور ضمن تقدیر از 150 افتخارآفرین عرصه عدالت کانون‌های وکلای دادگستری سراسر کشور، از خانواده شهیدان حقوقی مدافع حرم «بختی» و «اسدی» که از دانشجویان رشته حقوق بوده اند تجلیل بعمل آمد و از تمبر اختصاصی دهکده سفید و نرم افزار حقوقی "سفید واژه" با حضور مسوولان و اساتید نیز رونمایی شد.


همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش

همایش
  • تلفن ۵ رقمی :

    051 31601

  • آدرس :

    مشهد، بلوار فردوسی، حاشیه میدان استقلال پلاک 373

  • خبرنامه پیامکی :

    ۳۰۰۰32

۱۳۹۵ © تمامی حقوق این سایت متعلق به دهکده سفید می باشد و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.